Menüü Avaleht

03. - 08. 11. 2020

info@happyjazz.ee
+372 5026507
Abi Zeider 100
  • Politsei ja Piirivalve orkester
  • Riivo Jõgi : dirigent
  • Uku Suviste : vokaal
  • Jaak Oserov : trompet
  • Reet Linna : teadustaja

Abi Zeider 100

📌 Viimsi Raamatukogu 📅 05.11 🕐 19.00 🎫 15 / 10 €

KONTSERT LÜKKUB EDASI!

Abi Zeider oli sünnipäraselt musikaalne, kuid erihariduseta. Tema pillimäng oli omanäoline ja väljendusrikas ning saavutas kuulsuse nii Eestis kui ka väljaspool seda. Abi Zeider oli oma aja tuntumaid Nõukogude Liidu trompetisoliste. Tema esituste juures on rõhutatud kaunist laulvat tooni, tollal teistele trompetistidele kättesaamatuid ülikõrgeid noote ja väljendusrikast mängu.
Juba 1940ndate teisel poolel suutis Abi Zeider Eesti Raadio džässorkestri koosseisus kontserdil välja mängida kolmanda oktavi fa. Nii kõrget nooti ei olnud publik trompetilt siis veel kuulnud.
Omaaegsed kolleegid on nimetanud Abi Zeiderit kuldaväärt muusikuks hõbehäälse trompetiga.
Töö muusikakollektiivides: Jossif Šagali juhatatud puhkpilliorkester, 1942 Eesti laskurkorpuse puhkpilli- ja džässiorkester
Tallinna Noorte Maja estraadiorkester 1946–1948
Emil Laansoo ansambel 1948–1953
Sõjaväeorkester 1950–1955
Tallinna Laevastiku Ohvitseride Maja estraadiorkester 1955–1957
Eesti Televisiooni ja Raadio Estraadiorkester, trompetirühma kontsertmeister 1957–1980
Eesti NSV Riiklik Filharmoonia, solist 1980–1990
Uno Naissoo ansambel Stuudio 8
Trompetikvartett koos Erich Kitsemetsa, Aare Helinurme ja Enno Lehisega
Üleliidulise Raadio estraadiorkester Juri Silantjevi juhatusel

Abi Zeider on esinenud solistina Venemaal, Bulgaarias, Tšehhoslovakkias, Soomes, Saksamaal, Belgias, Sri Lankal ning EXPO-67-l Kanadas.
Abi Zeider on salvestanud Eesti Raadios üle 70 pala, teiste hulgas ka CD Tallinna Poistekooriga (1995). Mõnede allikate andmetel on Abi Zeideri salvestatud soolopalade arv isegi suurem: üle saja või koguni paarisaja ümber. Abi Zeideri esimene soolo-LP ilmus 1984. aastal.

POLITSEI- JA PIIRIVALVEORKESTER, dirigent Hando Põldmäe

on Siseministeeriumi haldusalas tegutsev kutseline puhkpilliorkester, mille isikkooseisus on 34 inimest. Orkestri eelkäijaks on 1928. aastal loodud Tallinna Politseinike Kogu Puhkpilliorkester, mille tegevus peatati 1940. aastal. 1992. aastal asutati taasiseseisvunud Eestis Politseiorkester ja Piirivalveorkester.
2010. aastal, Politsei- ja Piirivalveameti loomisel, kaks orkestrit ühendati ning orkester sai nimeks Politsei- ja Piirivalveorkester. Orkestri dirigendid on läbi aegade olnud Johannes Kostabi (1928-1940), Kaido Kodumäe (Politseiorkester 1992-2010) ja major Arvi Miido (Piirivalveorkester ja Politsei- ja Piirivalveorkester 1992-2014).

Politsei- ja Piirivalveorkester esineb Politsei- ja Piirivalveameti ning Sisekaitseakadeemia üritustel, tseremooniatel ja aastapäevadel. Esinetakse ka kontserdisaalides ja koolides ning tehakse koostööd mitmete Eesti vokaal- ja instrumentaalsolistide ning ansamblitega. Kontsertreisidel on käidud paljudes Euroopa riikides, aga ka Põhja-Ameerikas ja Austraalias.

Eesti bigbändimuusika esimene trompet, Jaak Oserov on aastaid olnud professionaalse bigbandimuusika üks alustalasid Eestis. Ta on mänginud Eesti Raadio bigbändis ja Eesti Raadio estraadiorkestris. Ta on Estonian Dream Bigbandi üks asutajaliikmetest ja orkestri esimene trompet, lisaks on ta Eesti Politsei ja Piirivalve Orkestri ja Bigbandi kontertmeister. Oserov on mänginud ka soomlaste esindusbigbandis UMO, on juhatanud Politsei Bigbandi ning tegeleb aktiivselt järelkasvu koolitamisega.

2005. aastal sai Uku Suviste lauluvõistlusel „Kaks takti ette“ kolmanda koha, olles ka parim meeslaulja.
Seejärel töötas ta Elmar Liitmaa muusikastuudios Rockhouse muusikaprodutsendina. Stuudios oli tal võimalik salvestada oma originaallugusid. 2005. aasta jõuludel andis ta loo autorina ja produtsendina välja oma esimese kauamängiva singli „It's Christmas Time“.
Mitmel aastal on Suviste oma loominguga võtnud osa Uno Naissoo nimelisest noorte heliloomingu konkursist. 2004. aastal pälvis tema originaallugu „Never Have To“ Uno Naissoo eripreemia. Aasta hiljem osales ta samal võistlusel kuuehäälse a cappella vokaalansambliseadega „Sõbrad“, mis sai teise koha. 2008. aastal tõi talle võistlusel võidu lugu "Refreshing".
2006. aastal oli Uku Suviste R&B-d ja 1980. aastate diskomuusikat viljeleva ansambli Lament teine vokaalsolist ja klahvpillimängija.
2006.–2007. aastal õppis Suviste Berklee Muusikakolledžis Bostonis. See andis talle võimaluse teha koostööd muusikutega nagu Jennifer Holliday, Jetro da Silva (kes on olnud näiteks Whitney Houstoni ja Brian McKnighti klahvpillimängija) ja paljude teistega.
Koostöös Birgit Õigemeelega (nüüd Sarrap) ilmus 2008. aasta novembris album „Ilus aeg“. Suviste peamine tegevus oli lugude arranžeerimine, lisaks olid albumil mitmed lood Birgiti ja Uku duetina. Plaadil tegi kaasa ka ETV lastekoor Lii Leitmaa juhatusel. Albumit tutvustades anti mitu kontserti.
2010. aastal võttis Uku Suviste osa Jūrmalas peetud rahvusvahelisest lauluvõistlusest "Uus laine". Eestit esindanud Suviste tuli tihedas konkurentsis kolmandaks.
2012. aastal lõi ta koostöös Eesti Kaitseväe ja UNICEFiga muusikavideo "Võitmatu" ("Invincible") pühendusega missioonidel sõjalises tegevuses osalenud Eesti kui ka välissõduritele ja nende peredele. Videos lisavad meie sõduritele motivatsiooni Eesti olümpiavõitja Gerd Kanter ja USA olümpiavõitja Justin Gatlin. Kaitseministeerium toetas rahaliselt muusikavideo valmimist.
2014. aasta sügisel osales Uku Suviste eesti muusikasaates "Su nägu kõlab tuttavalt”, kus ta parodeeris selliseid artiste nagu Robbie Williams, Ray Charles, Beyoncé, Prince jne, tõestades oma vokaali mitmekülgsust ning pillimänguoskust klaveril, kitarril ja trummidel.
Lisaks kontsertidele, turneedele ja telesaadetele on Suviste üles astunud sellistes muusikalides nagu "Oliver Twist" ja "Chicago" ning Georg Otsa Muusikakooli muusikalis "West Side Story".
2019. aasta Eesti Laulul osales ta lauluga "Pretty Little Liar", kus saavutas 2. koha.
2020. aasta Eesti Laulul osales ta lauluga "What Love Is", kus saavutas esikoha. Seega pidi Eestit esindama 2020. aasta Eurovisiooni lauluvõistlusel, mis jäi aga ära koroonaviiruse pandeemia tõttu.
Ta on töötanud helirežissööri ja muusikaprodutsendina ning olnud mitme Eesti tuntud esitaja lugude produtsent. Lisaks laulmisele oskab Uku Suviste mängida mitut pilli. Ka on ta mänginud sarjas "Üheotsapilet" läbivat kõrvalosa.

Reet Linna lõpetas 1962. aastal Tallinna 7. keskkooli ning 1968. aastal Tallinna Pedagoogilise Instituudi joonistamise, joonestamise ja tööõpetuse erialal.
Aastatel 1963–1964 õppis Eesti NSV Riikliku Filharmoonia Estraadistuudios laulmist.
Reet Linna on Eesti Televisioonis töötanud poolsada aastat – ta asus seal tööle 1969. aastal muusikasaadete ja Eesti Telefilmi assistendina, seejärel oli muusika- ja meelelahutussaadete toimetaja ja saatejuht.
1977. aastal tutvus ta Mikko Alataloga, kellega koos tegi mitu aastat meelelahutuslikke Eesti Televisiooni ja Soome YLE ühissaateid.
Aastatel 1995–1996 toimetas ja juhtis Reet Linna saadet "Kuulus ja kummaline".
Reet Linna toimetas algusest peale populaarset muusikasaadet "Tähed muusikas" nii aastatel 1998–2002 Eesti Televisioonis kui ka 2002. aastast Kanal 2-s (saade kolis sinna). Kokku läks eetrisse üle 300 saate.[5] Pärast koguperelaulusaadet "Laulge kaasa" juhib alates 2011. aastast saadet "Prillitoos".
2006/2007. aasta vahetusel sai Reet Linna hakkama ebatavalise teoga, esinedes korraga kõigis kolmes suures eestikeelses telekanalis: Eesti Televisioonis otsesaates, TV3 saates "Hoia ja keela!" ning Kanal 2 aastalõpugalal.
Tegevus estraadilaulja ja laulusõnade autorina 1972. aastal töötas ta mõne kuu Eesti Riikliku Filharmoonia kutselise solistina,[7] kuid hiljem jätkas solistina laulmist juba televisioonitöö kõrvalt ja osana. Lisaks on ta laulnud 1970ndatel ansamblis MIR (koos Marju Kuudi ja Ivo Linnaga) ja 1971-1972 ansamblis MERL ning palju duette koos Ivo Linnaga.
Laulmise kõrval on Reet Linna loonud palju sõnu nii eesti heliloojate lauludele kui välismaiste laulude eesti versioonidele, näiteks on tema sulest "Jambalaya", "Pärlipüüdja", "Sinu valinud ma", "Väikest poissi tean", "Suvi", "Aeg meid muutnud on", "Tervitusi palmisaarelt", "Oma maa", "Mina ise", "Imeilus pühapäev", "Üks laul, üks viis" sõnad.
Muu meelelahutuslik tegevus 2006. aasta lõpul esines ta telesaates "Tantsud tähtedega", kus tema partneriks oli Eduard Korotin.
Ta mängis filmis "Jan Uuspõld läheb Tartusse" kõrvalosas.

Osta pilet

Video