Menüü Avaleht

03. - 08. 11. 2020

info@happyjazz.ee
+372 5026507
Helin - Mari Arder ja Andy Fite
  • Helin - Mari Arder : laul
  • Andy Fite : laul, kitarr

Helin - Mari Arder ja Andy Fite

📌 Viimsi Püha Jaakobi kirik 📅 08.11 🕐 17.00 🎫 15 / 10 €

Kaks muusikut, Helin-Mari Arder ja Andy Fite, kohtusid enam kui kümme aastat tagasi Helsingis ning sellest sai alguse koostöö, mis kestab senimaani. Duo, mida seob armastus improvisatsiooni ja jazzmuusika vastu, on esinenud kontsertidega Rootsi- ja Eestimaal, Ahvenamaal ning Gotlandil. Eestis on nad mitmel korral astunud publiku ette Talvejazzil, autorilaulu festivalil Mailaul, ent ka Pärnu Endla Teatri Jazzklubis, Narva Jazzklubis ning mitmetel suvistel kontsertidel.

Kuigi duo muusikalise teekonna aluses esitati peamiselt vanu armastatud jazzistandardeid, on nüüdseks repertuaaris peamiselt Andy Fite'i looming. Andy laulud pakuvad kuulajatele nii uudsust kui ka äratundmisrõõmu, kuivõrd nad on inspireeritud elust enesest ja pajatavad seega inimestest, asjadest ja olukordadest, mis kõigile ühel või teisel moel tuttavad on. Lauludes saavad kokku naer ja kurbus, romantika ja huumor, ning seda kõike vürtsitab esitajate omavaheline suhtlus ja improvisatsioon.

Lisaks kontsertidele on duo tegelenud ka laulude jäädvustamisega helilindile - nende esimene ühine plaat ilmus juba aastal 2008, kandes peakirja "I'm Starting to Like You". Sellel esitatakse lisaks Andy originaalloomingule mitmeid armastatud jazzistandardeid. Duo teisel plaadil "Really Just Friends", mis ilmus 2017. aasta alguses, kõlavad lisaks Andy Fite'i loomingule ka juba mõned ühiselt kirjutatud laulud ning kolmas plaat "Glad You Caught My Eye" sisaldab Andy Fite'i vanemaid ja uuemaid laule uutes versioonides. Nüüdseks on duo repertuaari aga lisandunud mitmeid uusi laule, mis ootavad publiku ette jõudmist, seega ootavad Helin-Mari ja Andy põnevusega uusi kohtumisi toredate kuulajatega!

Helin-Mari Arder on eesti publikule saanud tuttavaks oma päikeseliste lauludega. Ta esitab võluvalt prantsuse shansoone, brasiilia bossanovasid, vaimulikke rahvalaule, jazziklassikat, eesti heliloomingut ja enda kirjutatud laule. Ta oskab esile tuua just antud stiilile omased nüansid, kuid samas jääb ta alati iseendaks, unistavaks romantikuks. Temalt on ilmunud kümmekond sooloplaati, mille hulgas on ka erinevatele autorite muusikale või tekstidele pühendatud kogumikke: "Päike ikka paistma jääb" Kustas Kikerpuu lauludega, "Kuulates Legrand'i" kuulsa prantsuse autori loominguga, "Ununenud unistused" Ott Arderi tekstidele kirjutatud lauludega ning "Öö valgus" Eeva Pargi tekstidele kirjutatud originaalloominguga. Kõige armastatumaks Helin-Mari kirjutatud lauluks võib ilmselt pidada lugu "Väike päike", mis ilmus tema debüütplaadil, aastal 2003. Helin-Mari on loonud ka mitmeid lastelaule - tema "Naerulohkudega maailm" Olivia Saare tekstile kõlas mudilaskooride esituses 2019. aasta Laulupeol. Viimastel originaalloomingu plaatidel ("Sinine", "Must") on Helin-Mari saanud inspiratsiooni mitmete armastatud eesti autorite luulest (Ilona Laaman, Ott Arder, Eeva Park, Airis Erme, Jaan Kross, Kersti Merilaas, Leelo Tungal, Olivia Saar jt).

Andy Fite kutsub end nimega "Jazz Comic Philosopher", sukeldudes oma muusikaga nii koomika kui ka filosoofia valdkonda. Tema kaasakiskuvas loomingus põimuvad hääle- ja kitarriimprovisatsioonid, lüürilised meloodiad ja põnevad harmooniad. Muusiku eeskujude loend on pikk ja kirev ulatudes Louis Armstrongist ja Nat King Cole'st Charlie Parkeri ja Frederick Chopin'ini. Mitmekülgsus avaldub ka Fite’i laulude valikus ning improvisatsioonides, tema muusika on täis üllatusi ning alati on tal midagi uut teoksil. Llisaks muusiku ja õpetaja ametile töötab ta ka terapeudina.

Alates 1994. aastast elab Andy Rootsis, teeb koostööd sealsete muusikutega, õpetab kitarri ja jazz-vokaali, peab loenguid Rootsi ja Soome ülikoolides, kuid aeg-ajalt annab ta kontserte ja meistriklasse ka oma sünnimaal. Andy Fite on kirjutanud üle 650 laulu, kümned tema albumid on saadaval iTunes´is, laule saab kuulata ka Spotify-st.

Osta pilet

Video